logonew

EN

RU

Follow us

Blog

Co tvoří naše vlasy?

PŘEHLED: Pokud ti na tvých vlasech opravdu záleží, přečti si tuto informaci i ty!

Obvykle se lidé více zajímají o to, jak si vlasy posílit a dodat jim lesk pomocí šamponu nebo jiných pečujících prostředků. Ty bys však měl zapátrat trochu hlouběji. Co vlastně tvoří naše vlasy? Teprve až pochopíte procesy uvnitř, můžete si usnadnit život a také pochopit, jaká vlasová kosmetika dokonale vyhovuje vašemu typu.

Vlasy mají vnitřní tyčinku, které se říká dřeň. Je tvořena porézní látkou, která se velmi podobá houbě. Zajímavý fakt: medulu nemusíš mít vůbec. No, někteří naznačují, že medula chrání před přehřátím a podchlazením. Vzduchové bubliny uvnitř ní vytvářejí tepelnou vrstvu, která umožňuje udržovat správnou teplotu. Takže je pravděpodobně lepší mít dřeň.

Druhou vlasovou vrstvou je kůra. Je to něco jako podstata našich vlasů. Jedná se o hlavní vnitřní náplň vlasu. A právě kůra dělá naše vlasy pružné a silné a také jim dodává barvu.

Kortex svou strukturou připomíná jakýsi složitý provaz. Proč? Skládá se z velkého množství vzájemně propletených keratinových vláken.

Víš, díky čemu mají naše vlasy barvu? Množství melaninu kůry a překvapivě i vlasové bubliny. Čím více jich je, tím více ředí barvu a ta se stává světlejší. Šedivé vlasy nemají melanin vůbec, ale jsou tam tyto vlasové bubliny. Správně, vlasové bubliny dodávají tento stříbrný odstín.

Navíc vlasové bubliny způsobují, že jsou vlasy poréznější, což jim umožňuje získávat vodu a další látky, které na vlasy dopadají.

Nakonec si promluvme o horní vrstvě vlasu neboli kutikule. Skládá se z 9-10 vrstev keratinových šupinek, které se vrství jedna na druhou a jakoby chrání křehkou kůru. Čím pevněji jsou vločky kutikuly uchyceny, tím obtížnější je vlas zlomit. Proto je to právě kutikula, díky níž jsou vlasy lesklejší a pružnější. 

Další věcí týkající se kutikuly je hydratace vlasů. V podstatě jsou tyto vločky slepeny směsí lipidů. Ty zabraňují odpařování vody z vnitřních vrstev. Voda v kůře je buď volná, když je mezi keratinovými vlákny, nebo je vlákny vázána. Pokud voda chybí, mění se fyzikální a chemické vlastnosti keratinu a vlasy jsou křehčí a slabší. Můžete to snadno pocítit: vlasy ztvrdnou a začnou připomínat slámu.

Čím jsou vlasy starší, tím méně lipidů zůstává pod šupinkami kutikuly. S přibývajícím časem tyto kutikulární šupinky vlivem vnějších faktorů odpadávají. To následně může způsobit oslabení ochranné vrstvy kutikuly, což můžete zaznamenat vysušením vlasů.

Snažili jsme se to zjednodušit a poskytnout tě nejdůležitější INFO o struktuře vlasů. Nyní znáš všechna tajemství. Doufáme, že od nynějška budeš o své vlasy řádně pečovat a udržovat je v co nejlepší kondici. A nezapomínej,  prosím, že správná péče není jen o šamponu nebo kondicionéru. Zahrnuje toho víc. Vlasovou kosmetiku, která podporuje růst vašich vlasů nebo hydratuje pokožku, či vitamíny, které zajišťují správnou výživu. Mimochodem, to vše najdeš v našem obchodě a jen tak se přiblížíš svému vysněnému účesu.

Ahoj, chlupatí kamarádi, zůstaňte s námi, zůstaňte naladěni, protože toho prozradíme ještě mnohem víc.  

Užitečné odkazy:

Kosmetika na podporu růstu vlasů

Kosmetika na podporu růstu vousů

Vitamíny 16 v 1 pro vlasy

DSC_7835-2-2

Přihlášení k účtu

';
0

Váš košík je prázdný